menu Menu

Tabletki antykoncepcyjne – kiedy zaczynają działać?

Konsultacje lekarskie online

Tabletki antykoncepcyjne – kiedy zaczynają działać?

Tabletki antykoncepcyjne to metoda zapobiegająca przed zajściem w ciążę, z której korzysta około 20 proc. Polek. Ich skuteczność to od 0,2 do 0,7 Wskaźnika Pearla w zależności od preparatu, dlatego też o ile będą stosowane w sposób prawidłowy, doskonale chronią przed ciążą. Jednak w jakim momencie od rozpoczęcia przyjmowania, tabletki antykoncepcyjne gwarantują tak wysoką ochronę?

 

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, czyli preparaty jedno oraz dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe zawierają progesteron, który odpowiada za zagęszczanie śluzu w szyjce macicy, przez co utrudnia się przepływ plemników. Tabletki dwuskładnikowe składają się natomiast z gestagenów oraz etynyloestradiolu, które mają na celu zahamowanie owulacji oraz pogorszenie przemieszczanie się plemników dzięki zmianie charakterystyki śluzu. Dodatkowo ograniczają dojrzewanie komórek jajowych.

 

Kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?

 

W jakim momencie od przyjęcia tabletki antykoncepcyjne zaczynają chronić przed niechcianą ciążą? To zależy. Jeśli preparat zostanie przyjęty w okresie 5 dni od rozpoczęcia krwawienia miesięcznego, wówczas od razu zapewnia ochronę. Jeśli jednak będzie to inny moment cyklu, wtedy tabletka antykoncepcyjna będzie gwarantowała zabezpieczenie dopiero po upływie 7 dni.

 

Dlatego też w tym czasie niezbędne są dodatkowe środki antykoncepcyjne, np. prezerwatywy.

 

Co zaburza działanie tabletek antykoncepcyjnych?

 

Kobieta powinna też zwracać uwagę na to, co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Takich elementów jest kilka. Są to przede wszystkim leki, w tym antydepresanty, preparaty przeciwpadaczkowe oraz wspomagające perystaltykę.

 

Nie można zapominać również o suplementach diety, takich jak węgiel leczniczy, który najczęściej stosowany jest w czasie biegunek. Ze zdrowych produktów, wchłanianie może pogorszyć również sok grejpfrutowy, który często obniża działanie również wielu innych lekarstw.

 

Czy alkohol wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

 

Wiele kobiet obawia się, czy alkohol również może wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Na szczęście nie zaobserwowano takich interakcji, choć alkohol wypity w nadmiarze niedługo po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej może sprawić, że dojdzie do wymiotów. W takiej sytuacji również może to skutkować obniżeniem skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, o czym warto pamiętać.

 

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, jak jednak widać kilka czynników możne osłabić ich działanie. W tej kwestii zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, co można zrobić np. za pomocą platformy haloDoctor. Takie konsultacje poleca się zwłaszcza, gdy kobieta dopiero rozważa przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i chce uzyskać na ich temat rzetelne informacje.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Gdzie uzyskać poradę medyczną na temat antykoncepcji?

Można uzyskać poradę medyczną na temat antykoncepcji online, korzystając z platformy haloDoctor, która umożliwia konsultacje z lekarzami specjalistami w wygodny i bezpieczny sposób.

Czy należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Oczywiście! Żaden lekarz nie może wystawić e-Recepty na pierwszą antykoncepcję bez kompletu badań, które wykluczą ewentualne zagrożenia dla zdrowia, np. w przypadku zakrzepicy antykoncepcja hormonalna doustna nie jest zalecana.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?

Jeśli tabletkę antykoncepcyjną przyjmie się w ciągu 5 dni od rozpoczęcia krwawienia miesięcznego, zapewnia ona ochronę natychmiast. W innych przypadkach ochrona przed ciążą rozpoczyna się po upływie 7 dni od przyjęcia.

antykoncepcjaginekologtabletki antykoncepcyjne