menu Menu

Współżycie w trakcie menopauzy. Co powinniśmy wiedzieć?

Konsultacje lekarskie online

Współżycie w trakcie menopauzy. Co powinniśmy wiedzieć?

 

W okresie, gdy przechodzisz menopauzę, możesz zauważyć, że seks nie jest już tak przyjemny jak kiedyś. Od 17% do 45% kobiet po menopauzie twierdzi, że ma bolesne współżycie lub dyspareunię. Często przyczyną jest suchość pochwy. Nie musisz rezygnować z seksu ani żyć z bólem. Ale jeśli zignorujesz swoje objawy, mogą się one pogorszyć. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie masz pewności, co dzieje się z Twoją pochwą, ponieważ lekarze mogą pomóc Ci znaleźć i leczyć źródło Twojego dyskomfortu.

 

Przyczyny bólu

 

Mniej estrogenu, to powód numer jeden. Każdy poziom hormonów jest inny, ale poziom estrogenu spada u wszystkich kobiet, które przechodzą menopauzę, a ten stan zmniejsza przepływ krwi do pochwy. Kobieta może dostać atrofii pochwy i wtedy tkanka w pochwie staje się sucha, cienka i krucha. Podczas stosunku możesz odczuwać ból przy wejściu do pochwy, ponieważ jej wnętrze może być bardzo suche, co może powodować krwawienie podczas stosunku, a także uczucie swędzenia, podrażnienia i parzenia. Suchość pochwy może zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się bolesnych infekcji pochwy i dróg moczowych. Skóra, która znajduje się poza pochwą, czyli srom, może również ulec podrażnieniu.

 

Dysfunkcja dna miednicy

 

Mięśnie otaczające kobiecy pęcherz i pochwę mogą skurczyć się, ale mogą też być luźne lub ciasne. Niewygodny, bolesny stosunek seksualny może powodować kurczenie się mięśni dna miednicy, a to sposób, w jaki Twoje ciało chroni Cię przed penetracją. To nie jest czynność, którą kobieta robi świadomie, to ciało samodzielnie reaguje na to, co mu szkodzi.

 

Dno miednicy może stać się mniej stabilne po menopauzie. Twój pęcherz lub macica mogą naciskać na Twoją pochwę. To normalne, że unikamy rzeczy, które bolą, ale wygodna aktywność seksualna, czy to sama, czy z partnerem, może być dobra dla zdrowia pochwy, ponieważ zwiększa przepływ krwi, co pomaga w nawilżaniu i wzmacnia tkankę pochwy. Dlatego ważne jest, aby leczyć źródło bólu u ginekologa, który podczas wizyty lub e-Wizyty wyjaśni cały proces menopauzy i jej skutków, które możemy kontrolować i na które możemy wpływać.

 

Inne problemy zdrowotne

 

Problemy medyczne, takie jak nieleczona cukrzyca, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi, mogą obniżać przepływ krwi i wpływać na funkcje seksualne. Tkanka w pochwie i wokół niej wypełnia się krwią, gdy jesteś podniecona, a to uruchamia nawilżanie, które jest ważne podczas stosunku.

 

Niektóre kobiety twierdzą, że odczuwają ból wokół twardej skóry, która powstała podczas operacji lub porodu. Te blizny mogą boleć trochę bardziej po menopauzie, ponieważ tkanka wokół otworu pochwy jest cieńsza. Możesz mieć inne niż menopauzalne przyczyny bolesnego seksu, w tym: pochwica. Strach przed bolesnym seksem może powodować mimowolne napinanie mięśni pochwy, może to uniemożliwić współżycie. Możesz również odczuwać ból podczas badania miednicy lub używania tamponu. Jeśli klasyczne środki nawilżające, takie jak lubrykanty nie pomagają, warto porozmawiać z lekarzem o wprowadzeniu konkretnych działań pod jego kontrolą.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są możliwe metody leczenia dyspareunii u kobiet w okresie menopauzy?

Leczenie może obejmować terapię hormonalną (np. stosowanie estrogenowej terapii zastępczej), stosowanie lubrykantów i nawilżaczy pochwy, fizykoterapię oraz terapie psychologiczne.

Czy konsultacja u lekarza ginekologa jest konieczna w przypadku dyskomfortu seksualnego w okresie menopauzy?

Tak, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który może dokładnie ocenić przyczyny dyspareunii i zalecić odpowiednie leczenie.

Jakie inne czynniki mogą wpływać na dyskomfort seksualny u kobiet po menopauzie?

Czynniki takie jak dysfunkcja dna miednicy, problemy zdrowotne (np. cukrzyca, choroby serca) oraz blizny po operacjach lub porodzie mogą wpływać na dyskomfort seksualny.

ginekologwspółżyciemenopauza