menu Menu

erecepta - czy zawsze zachodzi potrzeba leczenia farmakologicznego podczas zaburzeń snu?

Konsultacje lekarskie online

erecepta - czy zawsze zachodzi potrzeba leczenia farmakologicznego podczas zaburzeń snu?

Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu to stany, które zaburzają lub uniemożliwiają spokojny sen. W rezultacie mogą powodować senność w ciągu dnia oraz inne objawy. Każdy od czasu do czasu może mieć problemy ze snem. Jednak jeśli problemy pojawiają się często i nie dają nam możliwości zaznać zdrowego, spokojnego snu, warto zastanowić się nad ich skutkami bądź udać się do specjalisty po ereceptę na leki.

 

Czy podczas leczenia zaburzeń snu konieczne jest leczenie farmakologiczne?

Podczas wczesnych faz leczenia zaburzeń snu, często nie ma konieczności wdrażania leczenia farmakologicznego. W większości przypadków, wystarczą zmiany nawyków, stylu życia i problemy ze snem z czasem, mogą zniknąć.

Jednak w przypadku bardziej zaawansowanej przypadłości, warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi z nami wywiad i postawi diagnozę. W przypadku zdiagnozowania choroby, lekarz, decydując się na leczenie farmakologiczne, wystawi ereceptę, którą zrealizujemy w każdej aptece. Erecepta, to nic innego, jak elektroniczny odpowiednik papierowej recepty, która zapisuje się w naszym Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Co robić, aby dobrze się wyspać?

  • Jeśli hałas nie pozwala Ci zasnąć, spróbuj użyć dźwięków, takich jak „biały szum” lub zastosuj zatyczki do uszu,
  • Jeśli światło zakłóca twój sen, wypróbuj maskę do spania lub zasłony zaciemniające,
  • Myśl pozytywnie. Unikaj kładzenia się do łóżka z negatywnym nastawieniem, takim jak „Jeżeli nie będę spać dzisiaj wystarczająco dużo, jak przeżyję jutrzejszy dzień?”,
  • Unikaj używania łóżka do czegokolwiek innego, niż sen oraz intymne relacje,
  • Nie oglądaj telewizji, nie spożywaj posiłków, nie pracuj ani nie korzystaj z komputera w sypialni,
  • Postaraj się oczyścić umysł przed pójściem spać, spisując pomysły lub robiąc listę rzeczy do zrobienia wcześniej wieczorem. Jest to pomocne, jeśli masz tendencję do martwienia się i myślenia w łóżku w nocy,
  • Ustal regularną porę snu i relaksującą rutynę każdego wieczoru. Biorąc ciepłą kąpiel, słuchając kojącej muzyki lub czytając,
  • Wypróbuj ćwiczenia relaksacyjne, bądź medytację,
  • Budź się o tej samej porze każdego ranka, nawet w dni wolne lub wakacje,
  • Przestań spoglądać na zegar. Obróć zegar i używaj go tylko, jako alarmu do budzenia.

 

Zaburzenia snu, w bardzo dużym stopniu wpływają na jakość życia. Częste niedobory snu, mogą zaburzać myślenie, efektywność w szkole, czy pracy, zdrowie psychiczne oraz ogólny stan zdrowia fizycznego. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami snu, nie wahaj się odwiedzić specjalistę. On decydując się na leczenie, wystawi ereceptę na leki, która pomoże zwalczyć nasz problem. Twoje zdrowie, powinno być dla ciebie priorytetem, dlatego nie warto go bagatelizować. Praktykuj dobrą higienę snu i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy leczenie zaburzeń snu zawsze wymaga leczenia farmakologicznego?

Wczesne fazy leczenia zaburzeń snu często nie wymagają leczenia farmakologicznego. Zmiany nawyków i stylu życia mogą poprawić jakość snu. W bardziej zaawansowanych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który może zdecydować o leczeniu farmakologicznym i wystawić e-Receptę.

Czy warto skonsultować się z lekarzem w przypadku zaburzeń snu?

Tak, jeśli mamy problemy ze snem, warto udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia, w tym farmakologicznego, jeśli to konieczne.

Czy korzystając z konsultacji online, można uzyskać e-Receptę na leki przeciwsenne?

Tak, podczas konsultacji online z lekarzem specjalistą można uzyskać e-Receptę na leki przeciwsenne lub inne odpowiednie dolegliwości farmaceuty.

ereceptazaburzenia snuleczenie farmakologiczne